Choinka 45 cm

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie więc wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka a oryginalnego sposobie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje historia choinki i czemu istnieje naprawdę ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje dużo teorii, które prowadzą o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Lecz w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie oddając się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się kogoś z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na wszelki świat. Można to powiedzieć, że już nie chociaż w Polsce, ale jednocześnie również innych krajach Europy także w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

http://ro.healthymode.eu/eron-plus-scapa-de-problemele-potentiale/

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można stwierdzić dużą kolej w modzie choinkowej. Tak więc, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które brały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niebezpieczna do opisania, choć w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jako mężczyzny, była zmian w dziedzinie trendów traktujących jej przystrajania. Przecież nie zamieniłoby się to, iż od czasu ubrania ważnej w sprawy choinki przez Luthera, zwyczaj tenże bardzo silnie zakorzenił się w klasie świątecznej oraz bądźmy nadzieję, że nieprędko przeminie.